Akıllı Telefonlar Anahtarların ve Kartların Yerini Alacak

Caner Bulut

Caner Bulut

Founder & CEO

26.10.2021

Akıllı telefonların 1990’lardaki ilk prototiplerinden sonra yükselişi durdurulamaz olmuştur. 2020 yılına gelince, ABD’deki nüfusun yaklaşık %80’i akıllı telefona sahip. Halk bu cihazları, mesajlaşma uygulamalarından ve sosyal medyadan video akışına ve çevrimiçi alışverişe kadar akla gelebilecek hemen hemen her dijital etkileşim için kullanıyor. Şirketler ayrıca akıllı telefonun mobil erişim kontrolü potansiyelini tanımaya başlıyor.

Gartner’a göre kuruluşların yüzde 20'si 2020 yılında geleneksel fiziksel erişim kartları yerine akıllı telefonlar kullanacak. 

Erişim kontrolü için akıllı telefon kullanmanın dört avantajı:

1. Dahili kolaylık

Akıllı telefonlar yerleşik kolaylıktan yararlanır. İnsanların bir anahtarı veya giriş kartını unutması, akıllı telefon gibi bir değer öğesinden daha olasıdır. Bu neredeyse her zaman erişim kimliklerine sahip olacakları anlamına gelir.

Ancak, faydalar işletmeler için daha da belirgindir. Anahtar ve erişim kartları sağlama ve yetkilendirme işlemlerinin sıkıcı işi yenilerini tedarik etmeyi ve hasarlı, kaybolan veya çalınanları değiştirmeyi içerir. Bir mobil uygulama aracılığıyla uzaktan kimlik bilgileri vermek bu işi ortadan kaldırarak kuruluşların zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.

2. Artan güvenlik

Akıllı telefonlar, sahip oldukları bir şeyi (akıllı telefonlarını) bildikleri bir şeyle (PIN veya şifre) veya oldukları bir şeyle (parmak izleri veya diğer biyometrik veriler) birleştirerek kullanıcılar için ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Bu nedenle, mobil erişim kimlik bilgileri akıllı telefonların çok faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin arkasında güvence altına alınmıştır.

İnsanlar ayrıca akıllı telefonlarıyla ilgili daha uyanık davranarak cihazlarının sahipliğini güvende tutuyorlar. Akıllı telefonlarını başkalarına kolayca vermezler. Öte yandan, bir kart genellikle kolaylıkla ödünç verilir. Bu, yetkisiz kişilerin şirket içinde özel alanlara erişmesine neden olabilir.

3. Gelişmiş kontrol

Bina güvenlik personeli ve tesis yöneticileri, mobil erişim kimlik bilgileri atama üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaktır. Bu kimlik bilgilerini hemen verebilir, değiştirebilir veya iptal edebilirler.

Örneğin, yeni bir çalışan erişim istediğinde, bir tesis yöneticisi bunu erişim kontrolü yönetim yazılımını kullanarak ayarlayabilir ve kimlik bilgilerini çalışanın akıllı telefonuna gönderebilir. Bu çalışan şirketten ayrıldığında, tesis yöneticisi çalışanın erişim haklarını kolayca iptal edebilir.

Bu gelişmiş kontrol konuk erişimi için daha da belirgindir. Bina güvenlik personeli bir ziyaretçinin akıllı telefonuna geçici kimlik bilgileri gönderebilir ve bu kimlik bilgilerini yalnızca belirli bir gün ve saat boyunca çalışacak şekilde yapılandırabilir. Bir misafir ziyaretini yeniden planladığında, kimlik bilgileri yeni tarih ve saati yansıtacak şekilde değiştirilebilir.

4. Esneklik

Akıllı telefonların potansiyeli fiziksel erişimi aşıyor. Mobil kimlik bilgilerini diğer uygulamalarla birleştiren insanlar, akıllı telefonlarını iş makinelerine erişmek, kafeteryalar veya otomatlardan alışveriş yapmak için ödeme yapmak, belirlenen park yerleri için bir geçiş kartı ve daha fazlası için kullanabilirler.

Mobil erişim kontrolü geleceği

Akıllı telefon üzerinden erişim kontrolü adım adım ilerlemektedir ve belirli bir güçlü ve avantaj kümesi sunduğu için tuşlara ve kart tabanlı kimlik bilgilerine mükemmel bir alternatiftir. Geleneksel yöntemlere göre sundukları avantajlar nedeniyle, akıllı telefonlar erişim kontrolünün geleceğini dönüştürme potansiyeline sahiptir.