Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) Nedir?

Caner Bulut

Caner Bulut

Founder & CEO

13.07.2022

PDKS Nedir?

Kurumlar personellerinin giriş-çıkış süreçlerini yönetmek için, personel devam kontrol sistemi kullanırlar. Personel devam kontrol sistemi kurumlara bir çok fayda sağlar. 

Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir?

PDKS, Personel Devam Kontrol Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Personel devam kontrol sistemi, bir kurumdaki çalışanların giriş-çıkış süreçlerini yönetmeye yarayan teknolojik bir çözümdür. Kurumların ihtiyaçlarına göre parmak izi, kart okuma, yüz tanıma sistemi ve otomasyon gibi bir çok teknoloji PDKS içerisinde değerlendirilir.

Teknoparkalar, ofisler, fabrikalar, okullar, hastaneler, oteller ve kamu kuruluşları, yani büyüklüğü fark etmeksizin tüm işletmeler kendi ihtiyaçlarına göre PDKS sistemi kullanmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile mobil pdks sistemleri ortaya çılmıştır. Mobil PDKS sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Mobil PDKS Nedir? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Personel Devam Kontrol Sistemi Nasıl Çalışır?

Geleneksel PDKS sistemlerinde, çalışanların giriş-çıkışlarını takip edebilmek için çeşitli donanımlara ihtiyaç vardır. Bu donanımlar, turnike, parmak izi okuma, yüz tanıma gibi.sistemlerdir. Bu donanımlardan alınan giriş-çıkış hareketleri merkezi bir veri tabanı üzerinde tutulur ve bu veriler üzerinden çalışanların hakedişleri hesaplanır. Veriyi tutmak için merkezi bir sunucu gerekir. 

Gir-in, bulut tabanlı bir personel devam kontrol sistemi sağlar. Giriş-çıkış işlemi için gerekli olan donanım ve merkezi sunucu ihtiyacını ortadan kaldırır. Çalışanlar mobil cihazlarını kullanarak giriş-çıkış süreçlerini yönetebilirler.

Personel Devam Kontrol Sistemi Faydaları

Personel Devam Kontrol Sistemi bir çok fayda sağlar.

  • Puantaj hesaplamlarını kolay hale getirir.
  • Hakediş hesaplamalarında manuel sistemlere oranla kolaylık sağlar.
  • Kolay raporlama yapılmasını sağlar. 
  • Giriş-çıkış süreçleri bir otomasyon üzerinden olacağı için suistimali ortadan kaldırır
  • Veriye dayalı bir sistem sunar.
  • Esnek ve genişleyebilir bir sistem oluşturur.

Sonuç Olarak

Gir-in, mobil ve bulut tabanlı bir personel devam kontrol sistemi sunar. Online olarak hesabınızı oluşturup uygulamamızı 14 gün ücretsiz test edebilirsiniz.