Karekodun 8 Kullanım Alanı

Karekodun 8 Kullanım Alanı

İnsanlar artık mobil cihazlarını her zamankinden daha fazla kullanıyor. Bu da her türlü bilgiye bir an önce erişmek anlamına geliyor. 

Veriye erişme konusunda son zamanlardaki trend konulardan birisi de karekodlardır.

Karekodlar mobil cihazlar tarafından okunabilir ve anlaşılabilir. Karekodlar reklam panolarında, dergilerde, web sayfalarında ve diğer pazarlama materyallerinde kullanılabilir. Karekodlar, ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgiyi kolayca sunabilirler.

Karekodların geniş bir kullanım alanı vardır. Aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz.

1. Web Sitesine Yönlendirme

Bir karekod, bir kayıt sayfasına veya herhangi bir açılış sayfasına/web sitesine yönlendirebilir. Bu, web sitesine erişim zorluklarını ortadan kaldırır.

Tek yapmanız gereken müşterilerinizin gitmesini istediğiniz URL’i içeren bir karekod oluşturmaktır. 

2. Telefon Araması

Standınız veya tanıtım ortamınız için karekodlar kullanabilirsiniz. İlgilenen iş ortakları sadece kodu tarayabilir ve telefon numaranız gibi iş bilgilerinize kolaylıkla erişebilirler.

Direk telefon numarasını içeren karekodlar oluşturabilirsiniz. Müşterileriniz karekodu okuttuğunda direk sizi arayabilirler. 

3. SMS Gönderme

Karekod okutulduktan sonra SMS gönderimi yapabilirsiniz. Karekod okuma işleminden sonra telefonunuz sizi mesaj gönderme ekranına götürecektir. Böylece kolay bir şekilde SMS gönderimi yapabilirsiniz.

4. Mail Gönderme

Karekod okutulduktan sonra e-mail gönderimi yapabilirsiniz. Karekod okuma işleminden sonra telefonunuz sizi e-mail gönderme ekranına götürecektir. İstediğiniz mail konusu ve içeriği oluşturabilirsiniz. Böylece kullanıcılar kolaylıkla mail gönderme süreçlerini tamamlayabilirler.

5. Uygulama İndirme

Karekodunu taradığınızda, sizi uygulamanın indirme sayfasına yönlendirecek ve indirme işlemini başlatacaktır. 

Angry Birds gibi popüler uygulamalar, pazarlama kampanyaları amacıyla karekodları kullanmaktadır.

6. İşletme Konumu Görüntüleme

Web sitenizi ziyaret eden bir kişi ofisinize uğramak isterse, akıllı telefon yardımıyla web sitenizdeki karekodu tarayabilir. İşletme adresini çevrimiçi haritalarda manuel olarak aramak yerine, karekod sayesinde işletmenizin bulunduğu yere özel yol tarifleri verebilir.

7. Sosyal Medya Yönlendirme

Ziyaretçilerinizi sosyal medya hesabınıza karekod ile yönlendirebilirsiniz. Böylece sosyal medya hesaplarınızın büyümesine katkı sağlayabilirsiniz.

8. E-Satış

Kare kodları kullanmanın muhtemelen en popüler yolu, genellikle indirimler ve promosyonlar için kullanmaktır. 

Sonuç Olarak

Günün sonunda, karekodlar birçok sektöre fayda sağlamaktadır. Zamandan ve enerjiden tasarruf etmenin yanı sıra, karekodlar ihtiyacınız olan verileri sağladığı için pazarlama kampanyanızı doğru bir şekilde ölçmenize de olanak tanır.