Karekodlu Geçiş Sistemi Nedir?

Caner Bulut

Caner Bulut

Founder & CEO

26.12.2021

Geçiş kontrol sistemleri bir ortama giriş/çıkış yapılmasını sağlayan teknolojilere verilen genel bir isimdir. Bir çok şekilde kurumlara ya da yaşam alanlarına giriş/çıkış yapılabilir. Örneğin manyetik kartları kullanarak ya da parmak izi okutarak yapılan giriş/çıkış işlemleri gibi.

Karekodlu Geçiş Sistemi Nedir?

Kare Kodlu Geçiş Sistemi

Kare Kodlu Geçiş Sistemi cep telefonunda oluşturulan kare kodu kullanarak, ortamlara giriş/çıkış yapılmasına imkan sağlayan bir teknolojidir.  Kare kodlar online olarak oluşturulur. Tek seferlik kullanım sağlayarak güvenli bir geçiş imkanı sağlar.

Kare kodlu geçişi sağlayabilmek için turnikelere ya da benzer donanımlara entegre edilebilir kare kod okuyucular bulunmaktadır. Bu kare kod okuyucular, okudukları kare kodları çözümleyerek gerekli erişim yetkisini sağlamaktadır. 

Kare kodlu geçiş sistemi, iş yerlerinde çalışan giriş/çıkış süreçlerinde kullanılabileceği gibi, bir ortama davet edilen ziyaretçilerin de kolaylıkla giriş/çıkış yapabilmelerini sağlamak için kullanılabilir. Bu da zirayetçi kartlarını ortadan kaldırarak, operasyonel bir kolaylık sağlar. 

Kare Kodlu Geçiş Sistemi Güvenli midir?

Evet. Oluşturulan kare kodlar şifreli bir şekilde oluşturulmaktadır. Kare kodlu geçiş sistemi, kare kodu oluşturan kişi ve ortamı doğrulayarak giriş/çıkışa imkan vermektedir. 

Kare Kodlu Geçiş Sistemi diğer sistemlere göre daha güvenlidir. Manyetik kartlar kopyalanabilir, başkası tarafından rahat şekilde kullanılabilir. Ancak mobil bir uygulama içerisinden, konum doğrulaması ile oluşturulan kare kodlar başkasına gönderilse bile geçersizdir. 

Kare Kodlu Geçiş Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Kare Kodlu Geçiş Sistemi bir çok fayda sağlar. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekildedir.

  • Donanıma olan bağımlılığı azaltır ve maliyeti azaltır. 
  • Modern sistemlerle entegrasyonu kolaylaştırır.
  • Geçiş sistemleri üzerinde daha fazla yönetim kontrolü sağlar.
  • Daha esnek bir fiziki uyumluluk sağlar.
  • Ziyaretçi ve çalışan giriş/çıkış süreçlerini kolaylaştırır.
  • Mobil tabanlı bir uygulama üzerinden kullanılması ile mobil teknolojilerin faydalarını sunma imkanı sağlar.

Sonuç Olarak

Gir-in uygulamamız kare kodlu geçiş sistemini desteklemektedir. Mobil uygulamamız üzerinden, konum doğrulaması ile oluşturacağınız kare kodlarla yaşam alanlarınıza güvenle giriş çıkış yapabilirsiniz.