Sağlık Krizleri Sırasında Veri Merkezleri İçin Ziyaretçi Yönetimi Neden Önemlidir?

Caner Bulut

Caner Bulut

Founder & CEO

26.10.2021

Sağlık Krizleri Sırasında Veri Merkezleri İçin Ziyaretçi Yönetimi Neden Önemlidir?

Veri merkezleri ziyaretçi yönetim sistemlerinden nasıl yararlanır?

Trafiği izlemeye ve sağlık krizleri sırasında kritik çalışanları ve ziyaretçileri korumaya yardımcı olmak için veri merkezleri, bulut tabanlı bir ziyaretçi yönetim sisteminden (ZYS) büyük ölçüde yararlanabilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Yetkili çalışanların ve ziyaretçilerin ön taraması

COVID-19 sırasında ve sonrasında çalışanlar ve ziyaretçilerde virüsün yayılmasını azaltmak için uygun şekilde incelenmelidir.

E-postası daveti aracılığıyla ziyaretçiler gelmeden önce okumak için gerekli temel sağlık yönergeleri ve bilgileri gönderilir. Ön büro personeli daha sonra kişilerin binalara erişmek için bu sözleşmeleri okuduklarından ve imzaladıklarından emin olur. Personel ayrıca ziyaretçilere ait ateş ölçümlerinin ne zaman ve nerede alınacağı gibi özel sağlık ve güvenlik talimatları gönderebilir.

Bir ZYS ile COVID-19 ile ilgili her türlü bilgi ziyaretçi profillerine kaydedilebilir. Bu, “Son 14 gün içinde ülke dışına seyahat ettiniz mi?” Gibi soruların cevaplarını içerebilir veya “Virüs bulaşmış herhangi biriyle temasa geçtiniz mi?”

2. Ziyaretçilerin ön büroda taranması

Varışta, bir iPad kioskundan veya doğrudan Gir-in App ön bürodaki masaüstü sürümünden, çalışanlara ve ziyaretçilere potansiyel virüs riski için gerekli sorular sorulabilir. Sorular, yukarıda belirtildiği gibi son seyahat geçmişi veya enfekte kişilerle yakın temas ile ilgili olabilir.

ZYS’den, otomatik belirli bir gün sayısından sonra bu ziyaretçi veya çalışan verilerini silmek için ayarlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, sağlıkla ilgili soruları sorup cevapları almadan önce, ülkenizin sağlık verilerinin gizlilik yasalarını gözden geçirdiğinizden emin olun.

3. Fotoselli check-in'lerin tanıtımı

E-posta davetiyesi aracılığıyla önceden bir QR kodu gönderme yeteneği, çalışanlar ve ziyaretçilere dokunmadan bir check-in deneyimi oluşturmanıza yardımcı olur.

Örneğin, Gir-in App erişim kontrol sistemleriyle entegre edildiğinde, yetkili kişiler QR kodlarını belirli kapılarda veya turnikelerde tarayabilirler. Böylelikle belirli bir süre içinde tesisin belirli alanlarına doğrudan erişebilecekler. 

4. Kolay raporlama özellikleri

Veri merkezleri, binaya kimin ne zaman girdiğini görmek için COVID-19 gibi sağlık krizleri esnasında ziyaretçi raporlarına kolayca erişebilir. Yöneticiler duruma tam, gerçek zamanlı görünürlük kazandırabilir ve veriler net ve tutarlı bir şekilde analiz edebilir.

Belirli bir günde belirli bir konuma giriş yapan kişilerle ilgili sorgulamalar, raporlama yetenekleriyle elde edilebilir. Bir şirket, tesis kayıtlarında önceden bulunan bir kişiye virüs bulaşma olasılığını öğrenirse, bu kişi e-posta yoluyla hemen ve gizlice bilgilendirilebilir.

Ziyaretçi bilgilerinin analizi ile ziyaret sırasında, öncesinde veya sonrasında kendi çalışanlarının veya yüklenicilerinin faaliyetlerini görebilirler.

5. Diğer güvenlik unsurlarına uyma esnekliği

ZYS açık API ile diğer güvenlik elemanları ile uyumlu çalışabilir. Kimlik taraması ve video sistemleri ön masada ek doğrulama için desteklenebilir veya entegre edilebilir. Turnike ve özel giriş kapıları gibi erişim kontrol sistemleri de entegre edilebilir ve yetkili kişilere bir QR kodu aracılığıyla erişim sağlanır.

Genel olarak, böyle entegre bir yaklaşıma izin veren bir ZYS, veri merkezlerinin günümüzde ve gelecekte sağlam güvenlik uyumluluğu gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olur.